BİZE ULAŞIN

İLETİŞİM BİLGİLERİ

TBMM Yeni Bina 1. Kat 1023 No'lu Oda
T.+90 (312) 420 59 00 -01
F. +90 (312)420 22 43
AYLIN.NAZLIAKA@tbmm.gov.tr

ÜYE GİRİŞİ

Beni hatırla
 
 

Neden üye olmalısınız?

Sitemizin tüm alanları herkese açıktır. Ancak yeniliklerden, gelişmelerden haberdar olmak isterseniz üye olabilirsiniz...

ÜYE OL

Şifreniz e-postanıza gönderilecektir.
 
    facebook
    twitter
  • open panel
  • Show Icons

27 Aralık 1919 Atatürk Ankara’da…

 

Değerli Ankaralılar,

Bundan 92 yıl önce Ankaralıların “Kızılca Gün” olarak tanımladıkları 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bir ulusun kaderini değiştirmiştir. Ulu Önder, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayan ve Milli Mücadelenin yol haritasını çizen yolculuğunu Ankara’da Dikmen sırtlarında tamamlamıştır.

1919 yılının Anadolu manzarası şöyledir; Orta Anadolu’daki bir avuç toprak dışında bütün Anadolu emperyalist güçler tarafından işgal edilmiş ve paylaşılmıştır. İstanbul Hükümeti emperyalist güçlerle işbirliği içindedir. İşte bu dönemde Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişiyle Ankara, Milli Mücadelenin hem aklı hem de yüreği olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu, Türk ordusunun kurulup hazırlanması, emperyalizmle savaş, Cumhuriyet’in ilanı, bir ülkenin kaderini değiştiren devrimler ve pek çok ulusun kaderini çizmesinde örnek olan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasının başlangıç noktasıdır Ankara…

Ankaralılar, Mustafa Kemal Atatürk’le Dikmen sırtlarında buluştular ve “zahmet ettiniz, neden geldiniz?” diyen Ulu Önder’e “uğrunda ölmeye, millet yolunda kanımızı akıtmaya geldik paşam!” diye söz verdiler… Ankaralılar verdikleri sözü tuttular; Anadolu’nun bağımsızlığına olan inançlarını hiç yitirmediler.

Milli Mücadele’nin merkezi olan Ankara, yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin de başkenti olacaktı. Ve Mustafa Kemal Atatürk bunu şöyle anlatacaktı: “Ben Ankara’yı coğrafya kitabından ziyade tarihten öğrendim ve cumhuriyet merkezi olarak öğrendim.”

Ankara sadece bir il, bir bölge, bir başkent değildir; Ankara, Cumhuriyet’in sembolü ve demokratik ve aydınlık Türkiye’nin teminatıdır. Bugün pek çok sorunla baş etmek zorundandır Ankara; ekonomik gerilemeye maruz bırakılmakta, finans kurumları İstanbul’a taşınmakta, başkentin için boşaltılmaya çalışılmaktadır. Tüm bunlara rağmen unutulmasın ki Ankaralılar 92 yıl önce verdikleri sözü halen tutmaktadırlar ve Milli Mücadele ruhunu korumaktadırlar. Ulu Önder, “Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır” demişti. Bilinsin ki biz Ankaralılar, Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ün gönlündeki yerimize asla ihanet etmeyeceğiz.

 

2011 Aylin Nazlıaka
CHP Ankara Milletvekili