10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Tarih : 10 Ocak 2017

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, 10 Ocak Çalıaşn Gazeteciler Günü'nde basın emekçileri ile dayanışma mesajını iletti. Ttuklu yazar ve gazetecilere dikkat çeken Nazlıaka, "muhaif basın iktidar tarafından susturulmaya çalışılıyor, ancak biliyorum ki 'özgür basın susmayacak' "

Nazlıaka'nın açıklaması şu şekilde: 

 

"Demokrasinin gerilediği ülkelerde, iktidar basının sadece kendi sesi olmasını ister. Gerçekleri kaleme alan muhalif gazeteciler, yazarlar birer birer işten çıkartılır ya da tutuklanır. Gazete manşetlerine ve köşe yazılarına müdahale edilir. Farklı gazetelerde haberler aynı içerik ve puntoda yazdırılır. Sansür ve baskı “OHAL”in olağan haline dönüştürülür…

 

Ülkemizde 142 gazeteci tutuklu ancak yarın için bu sayının ne olacağı belli değil.

9 bin gazeteci işsiz ve bu sayı her gün artmakta…

Muhalif basın her geçen gün iktidar tarafından baskı altına alınmaya, susturulmaya çalışılıyor. Ancak biliyoruz ki “özgür basın susmayacak.”

 

Basın özgürlüğü demokrasinin temel taşıdır. O taşı çektiğinizde bütün duvar çöker. Çöken duvarı inşa etmek için işe girişenlerin başında yine gazeteciler yer alır. Dünya tarihinde demokrasi ve özgürlükler, tüm zorluklara rağmen her zaman galip gelmiştir.

 

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Tutuklu gazetecilerimiz için özgürlük, işsiz basın emekçileri için umut mücadelemiz devam ediyor.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Çalışan Gazeteciler Gününüzü buruk da olsa kutlar, umudu hep birlikte yeşerteceğimize olan inancımla sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Dokunanın yanmayacağı özgür günlere…"