Ankara Milletvekili Nazlıaka: Ülkemizde her 3 kadından biri çocuk yaşta evleniyor

Tarih : 17 Eylül 2015

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Türkiye’de her 3 kadından birinin çocuk yaşta evlendirildiğini belirterek, ”Para için, töre için gelin ediyoruz çocuklarımızı” dedi.

Nazlıaka, TBMM’de düzenlendiği basın toplantısında, ”hukukun sürekli ihlal edildiği Türkiye’de, çocukların sahip çıkılamaz hale getirildiğini” söyledi. Erken evlilikle kızların hem eğitim hem de çalışma hayatı dışına itildiğine dikkati çeken Nazlıaka, şöyle devam etti: ”Eve kapatılarak, erkek egemen ideolojinin kurallarına boyun eğmek zorunda kalıyorlar. Değersizleştirilerek, töre uğruna, ‘namus’ adı altında yapılan vicdansızlıkla, küçücük bedenlerine ağır yükler yükleniyor. Tecavüzden, cinsel istismardan, küçücük yaşlarda çalışmak durumunda kalmasından ve evlendirilmek zorunda bırakılmalarından sorumlu olduğumuz, soğuktan bile koruyamayıp ölümüne neden olduğumuz çocuklarımıza özür borçluyuz. Bugün her 4 çocuktan biri yatağa aç giriyorsa nerede bu sosyal devlet?

Ülkemizde her 3 kadından biri çocuk yaşta evleniyor. Para için, töre için gelin ediyoruz çocuklarımızı.”

Aylin Nazlıaka, çocuk tanımı yaşının, ”18 yaşını doldurmuş olmak” olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, ”çocuk gelin” sorununun giderilmesi için yasal altyapının hazırlanmasının önemli olduğunu sözlerine ekledi.