Aylin Nazlıaka Dil Derneği'nin 15. Olağan Kurultayı'na Katıldı

Tarih : 26 Eylül 2016

Aylin Nazlıaka, Dil Derneği'nin 15. Olağan Kurultayı'na katıldı. Konuşmasına mevcut iktidarın tarih, kültür ve dil mirası konularında büyük bir hezeyan yarattığını ifade ederek başlayan Nazlıaka konuşmasında şunları dile getirdi; 

"Dil toplumlar içinde uluslar içinde büyük anlamlar ifade eder. Dil ulusları ulus yapan temel değerlerden birdir. Dil bir ulusun gelişmişlik düzeyini gösterir. Kültürde ulaştığı noktayı anlatır. Dil ulusların tarihini, değerlerini, kültürlerini ne kadar koruduğunu ve geliştirdiğini gösteren bir  taşıdır.

O nedenledir ki Cumhuriyeti kuranlar dil alanında büyük devrimlere imza atmışlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 1924 yılında yaptığı bir konuşmada 'Milli duygu ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli duygusunun gelişmesinde başlıca etkendir.' demiştir.

Dil demokrasi mücadelesinin, aydınlanma hareketinin ışığıdır. işte bu nedenledir ki Atatürk’ün vasiyetini çiğneyenlere karşı Atatürk Devrimcileri sessiz kalmadılar, 1987 yılında iktidarın baskılarına ve yasaklarına karşı Dil Derneği kurulmuştur. Kuruluş sürecinde mücadele eden aydınlarımızı, o tarihten bugüne kadar büyük bir özveriyle emek veren değerli yönetim kurulu üyelerini bir kez saygıyla anıyor, minnetlerimi sunuyorum" dedi. 

"Dilin kemiği yoktur, ama omurgası vardır" diyen Aylin Nazlıaka, kurultayın verimli ve birlik içinde geçmesine dair duygularını ifade ederek sözlerini bitirdi.