Aylin Nazlıaka: "Meclis'i Saray'a Benzetmenize İzin Vermeyeceğiz"

Tarih : 29 Eylül 2016

Ankara Milletvekeili Aylin Nazlıaka, TBMM'de yaşanan yıkım sürecine ilişkin basın açıklması yaptı. 

"Parlamentolar sadece bir ülkenin yönetim merkezi değildir. Parlamentolar, binalarıyla, kültürel yapılarıyla, değerleriyle, yaşanmışlıklarıyla o ülkenin demokrasi tarihidir, en önemli sembolüdür ve saygınlığıdır. Bu binalar ülkenin siyasi kültürünü yansıtır. Parlamento binaları ülkelerin siyasi hafızasıdır. Bu binalar geçmişe yaslanır, bugünü yaşatır ve geleceğe uzanırlar.Parlamentolar sadece bir ülkenin yönetim merkezi değildir. Parlamentolar, binalarıyla, kültürel yapılarıyla, değerleriyle, yaşanmışlıklarıyla o ülkenin demokrasi tarihidir, en önemli sembolüdür ve saygınlığıdır. Bu binalar ülkenin siyasi kültürünü yansıtır. Parlamento binaları ülkelerin siyasi hafızasıdır. Bu binalar geçmişe yaslanır, bugünü yaşatır ve geleceğe uzanırlar." diyerek meclis binalarının tarihle ve kültürle olan bütünlüğünün altını çizen Nazlıaka, TBMM'nin tarihsel dokusunu yansıtan ve mimar Behruz Çinici tarafından yapılan A ve B Bloklarının yıkımına sert tepki gösterdi. 

Yaptığı açıklama esnasında dahi Meclis'te yıkımın devam ettiğini söyleyen Aylin Nazlıaka; "Şu anda, biz bu basın toplantısını yaparken bile eski Halkla İlişkiler binaları yerle bir edilmektedir. İhtiyaca cevap vermiyor diye yıkmak akıl dışıdır, bilim dışıdır, keyfi bir uygulamadır. Hatta üzülerek ifade ediyorum; darbe fırsatçılığıdır. Eski Halkla ilişkiler binası TBMM cami ile birlikte, Güvenpark’tan başlayan aksı taçlandıran yapı bütünlüğünün parçasıdır. Yeni Halkla İlişkiler Binası ise TBMM yerleşkesine uyumlu olmayan bir yapıdır. Bu nedenle eğer mutlaka bir yıkım yapılacaksa; asıl yıkılması gereken bina yeni halkla ilişkiler binasıdır.  Ve tarihi yok sayan, her şeyin gıcırını kıymetli sanan anlayıştır" dedi. Aynı zamanda Meclis onarımının GYODER üyeleri tarafından da finanse edilmesine karşı çıkan Nazlıaka; "ülkemiz kendi meclisini kendisi tamir edebilir. Hem 'milletin meclisini millet yapar ' diyorsunuz hem de bu onarımı 32 GYODER şirketi üzerinden finanse ediyorsunuz. 32 şirket mi halkın itradesini temsil ediyor?" diye sordu. 

"Anlaşılan o ki bu firmalar bu bağışın sonrasında ballı kaymaklı ihaleleri kapmaya devam edecekler. İktidar ile bu firmalar arasındaki rant hortumu Meclis alet edilerek genişleyecek. Bu utanç verici bir durumdur. Bu Meclis Gazi Meclis’tir ve bu ülke bu inşaatı halkın vergileriyle yapacak güçtedir." diyen Nazlıaka, iktidarı uyararak; "Meclis sizin arka bahçeniz değildir. Meclis'i Saray'a benzetmenize izin vermeyeceğiz" diyerek sözlerini sonlandırdı.