"Bireysel Silahlanma Verileri Ürkütücü Boyutlara Varıyor"

Tarih : 07 Mayıs 2017

Ankara Milletvekili Aylin NAZLIAKA’nın

“Bireysel Silahlanma” Sorularına Gelen Yanıt

 

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele amacıyla faaliyet gösteren Umut Vakfı’nın 2016 raporuna göre; ülkemizde yüzde 85’i ruhsatsız olmak üzere en az 20 milyon dolayında bireysel silah bulunduruluyor. Bunların 2.5 milyonun ruhsatlı, 17 milyonunun ise ruhsatsız olduğu belirtiliyor.

 

Ben de “Bilgi Edinme Hakkı Kanunu” çerçevesinde İçişleri Bakanlığı’na şu soruları sordum:  

 

 

 

 

Bakanlık tarafından verilen yanıtta yer alan veriler dikkat çekicidir:

 

 

 

 

 

2017 yılının ilk 3 ayı için can güvenliği için alınan silah ruhsat verileri ise Trabzon 2 bin 947, İstanbul 2 bin 527, Diyarbakır 2 bin 202 ve Ankara 929 olarak sıralanmaktadır.

Silahlanma oranındaki bu artışın nedenleri iyi analiz edilmelidir. Ancak yılın ilk üç ayındaki bu hızlı artış sadece toplumdaki adalet duygusunun zedelenmesinden kaynaklı değildir. 15 Temmuz sonrası, bazı siyasetçilerin ve iktidar yanlılarının halkı silahlanmaya çağırdığı bilinmektedir.

 

Ülkemizde her 4 kişiden 1’i silahlıdır. Bireysel silahlanmanın önlenmesinde tek çözüm adalettir, hukuk devletinin kurum ve kurallarıyla sağlıklı olarak işlemesidir. Sivil silahlanma sadece acı getirir. Bunun en yakın örneğini dün Bursa’da yaşadık, bir gencimiz hayatını kaybetti, diğeri ağır yaralı. Bu genç silaha nasıl bu kadar kolay ulaştı? Topluma silahlanmayı öneren siyasilerin ağızlarından çıkanı kulakları duyuyor mu? Bu utanç onların eseridir.