Meclis Şantiye Alanı Gibi

Tarih : 06 Ocak 2016

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 'TBMM Camii ve Halkla İlişkiler Binası Paneli' düzenledi. Panele CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, yapıların mimarı Can Çinici, Aydan Balamir ile CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi konuşmacı olarak katıldı. TBMM Camii ve Halkla İlişkiler Binasının yapım aşamalarının ve dönemin koşullarının anlatıldığı panelde, iki yapının da tarihi dokusu ve mimari planının özellikleri nedeni ile korunması gerektiği vurgulandı. Konuşmacılardan Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka eski Halkla İlişkiler Binası ve yeni yapı arasındaki farkları anlattı. İlk yapılan Halkla İlişkiler Binasının daha insani olduğu belirten Nazlıaka, "Orada 3 yıl çalışma imkanı buldum. Ben odamda otururken karşı odadaki milletvekili arkadaşımla selamlaşabilirdim. İnsan ilişkilerinin pekiştiği bir binaydı" dedi. Şimdi milletvekilleri odalarının bulunduğu Yeni Halkla İlişkiler Binasının alışveriş merkezi anlayışı ile yapıldığını belirten Nazlıaka, "birbirimizden soyutlandığımız, soğuk bir yapı. Bırakın halkla ilişki içerisinde olmayı birbirimizle bile iletişimimiz yok. Vatandaş bu binaya gelmek istemiyor. Asansörler sorunlu. Merdivenler kullanışsız" ifadelerini kullandı.
Nazlıaka, Parlamento binalarının siyasi geçmişi barındırdığını, bu nedenle mimari anlamda değiştirilecek en son yapılardan birisi olduğunu, ufak bir tadilat için dahi kurul kararı olması gerektiğini vurguladı. Bunlara karşı TBMM'nin adeta bir şantiye alanına döndüğünü söyleyen Nazlıaka, "Buradaki asıl mesele; AKP iktidarının her alandaki Cumhuriyet değerlerinin izlerini silmeye çalışmak istemesidir. Sıhhıye Meydanı'nındaki Etibank binası, Saraçoğlu Mahallesi, Ulus'taki tarihi yapıların üzerine kurulan binalar ve son olarak Atatürk Orman Çiftliği bu anlayışın yok etmeye çalıştığı yerlerden bazıları. Biz Cunhuriyet dönemine ait dokuların korunması için mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu.
Nazlıaka ayrıca Mimar Odası Ankara Şubesi'nin TBMM Camii'nin korunması için dava açtığını ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın itirazına rağmen yargının camiinin korunması yönünde karar verdiğini hatırlatarak, bu sürecinde takipçisi olacaklarını belirtti.