Nazlıaka Adrasan'da

Tarih : 28 Haziran 2016

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, sendikanın Genel Sekreteri Mehmet Ali Başaran, A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz ile Antalya’da yanan orman alanlarında incelemelerde bulundu. Öncelikle yangının ilk çıktığı yere giden heyet, burada köylülerle de görüştü. 

BU İHMALİN SORUMLUSU OLAN KİŞİLER…
Nazlıaka, köyde 15 evin olduğunu ve bunlardan 7’sinin tamamen yandığını belirterek, “Bir köyün neredeyse yarısı yanmış. Köylülerimiz İğnesinden ipliğine, yorganından tenceresine, tokasından terliğine kadar her şeyini yitirmiş. ‘Zamanında müdahale edilseydi hiç değilse bazı eşyalarımızı kurtarabilirdik’ diyorlar. Bu ihmalin sorumlusu olan kişiler ise parmağını bile kımıldatmadan koltuklarında oturmaya devam ediyor. Ama bilsinler ki, insanları böyle karınca gibi ezemezler. Bizler buradayız. Bu vatandaşlarımınız davasının sonuna kadar parçası olacağız” dedi. Yangına müdahale eden ekiple de konuştuğunu belirten Nazlıaka “Ayrıca orman emekçileriyle de görüştük. Günlerdir uykusuz olduklarını söylüyorlar. Gelişmiş ülkelerde yaklaşık 4 saat çalışıp 4 saat mola veren emekçiler burada saat sınırlaması olmadan canla başla çalışıyor. Kötü yönetime rağmen ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Kumluca yangınında yanan arazöz aracı nedeniyle bazı orman emekçileri büyük bir tehlike atlatmışlar” dedi. 

“ARTIK ÜLKE HER ANLAMDA YANGIN YERİ”
Antalya’nın en çeşitli bitki türlerine ev sahipliğini yapan illerden biri olduğunu vurgulayan Nazlıaka, “Buranın taşı da toprağı da ağacı da çiçeği de altın. Can kaybı yok deniyor ama burada yanan ormanların yüzlerce canlının yuvası olduğu unutuluyor. Yanmış birçok hayvan var. Bir ahırdaki tüm koyunlar yanmıştı. Hala tüten yerler var. Her yer is kokuyor. Ülkede barışı yok ettikleri gibi, barışın simgesi olan asırlık zeytin ağaçları da bu ormanlarda yandı. Artık her anlamda ülke yangın yeri” ifadelerini kullandı. 
“İSTİFA ETMESİ İÇİN NE KADAR YANMALIYIZ” 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun açıklamalarına da değinen Nazlıaka, “Bakan hiç utanmadan yanan orman alanlarının geçen yılın 3’te biri olduğunu söylüyor. Bakanın istifa etmesi için daha ne kadar yanmamız gerekiyor” dedi. Bakanı ve Orman Genel Müdürü’nü de istifaya davet etti.