Nazlıaka, Ankara Sporu'nun Sorunlarından Bahsetti

Tarih : 17 Eylül 2015

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Bakan Suat Kılıç’a Ankaragücü’nün durumunu sordu.

Nazlıaka, 5 Nisan 2012 tarihinde verdiği soru önergesine halen cevap verilmediğini hatırlatarak başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Ankaragücü Spor Kulübü kentiyle özdeşleşmiş, taraftarıyla bütünleşmiş, başta Ankara 19 Mayıs Stadyumu olmak üzere Türkiye'nin tüm futbol sahalarına 102 yıllık tarihiyle kök salmış gerçek bir futbol hikayesidir. Ankaragücü, Türkiye’de kuruluşundan itibaren futbol liglerinde birinci ligde en çok yer alan dördüncü takımıdır. Ankara’nın en önemli marka değerinden ve sembollerinden biri olan MKE Ankaragücü Spor Kulübü zor bir dönemden geçmektedir. Ankaragücü’ne; futbolu siyasi beklenti ve amaca basamak olarak gören, bu beklentileri yerine gelmediğinde, kulübe adeta bir intikam duygusuyla saldıran, takımı muvazaalı biçimde borçlandıran kötü bir yönetimin faturası ödetilmektedir Ankara, 2008-2009 sezonunda Süper Lig’de 4 takımla temsil edilirken, şu anda Süper Lig’de sadece bir takımla temsil edilmektedir. Bu kenti yönetemeyenler Ankara’nın iki takımının ligde düşmesinde doğrudan rol aldılar.”

Nazlıaka, Bakan Suat Kılıç’a soru önergesinde sorduğu soruları tekrarlayarak, kulübün fatura kesmemesine rağmen Futbol Federasyonu’nun alacaklılara ödeme yaptığı yolundaki iddiaları da sordu. Nazlıaka şunları söyledi: “Ankaragücü Spor Kulübü’nün Federasyon’daki 8 milyonluk alacağı kulübün borçlu olduğu kişilere verilmesi ancak kulübün fatura kesmesiyle mümkündür. Ancak Türkiye Futbol Federasyonu’nun bir sene içinde peyderpey alacaklılara ödeme yaptığı daha sonra da 5 Kasım ve 13 Kasım 2012 tarihlerinde kulübü fatura kesmeye zorlayarak hukuksuz işlemlerini meşrulaştırdıkları iddiaları bilinmektedir. Bu konuda Bakanlık olarak ne tür girişimlerde bulunacak mısınız?” CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, konuşmasında Saray Tesisleri’nin durumuna da değinerek “Geçtiğimiz yıl bütçe görüşmelerinde Ankara’da Başkente yakışır şekilde Milli Takım maçlarının da oynanabileceği bir stadyum sözü vermiştiniz. Bir sene geçmesine rağmen “yapılacak” denmekten başka bir arpa boyu yol alınamamıştır. Bu konuda ne zaman somut adımlar atılacaktır? Saray Tesisleri dünyanın ikinci Avrupa’nın en büyük spor tesisidir. Melih Gökçek tarafından bu tesis MİT’e devredilmiş durumdadır. Gökçek bir demecinde “Mahmut Özgener’e ve Aziz Yıldırım’a kızdım, tesisleri MİT’e devrettim.” Spora katkı sağlamak için yatırımlar yapmaktan bahseden bir bakan olarak var olan bu tesisin Gökçek’in kişisel kaprisleri uğruna spor kulüplerine kullandırılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye konuştu.

Bakan Suat Kılıç, Nazlıaka’nın sorularını daha sonra yazılı olarak cevaplayacağını söyleyerek bütçe görüşmelerinde cevap vermedi.

Aylin Nazlıaka soru önergesinde şu soruları sormuştu:

1) Ahmet Gökçek göreve geldiğinde MKE Ankaragücü Spor Kulübü Derneği’nin toplam borç ve alacakları nedir?
2) MKE Ankaragücü Spor Kulübü Derneği 30 Ağustos 2009-24 Ağustos 2011 tarihleri arasında kaç TL borçlandırılmıştır? 24 Ağustos 2011 tarihi itibariyle toplam borç ve alacaklar ve bunların kaynağı nedir? 06 Nisan 2012 tarihi itibariyle MKE Ankaragücü Spor Kulübü’nün borçlarının dökümü ve toplam borcu nedir? Bunların ne kadarı faiz, icra gibi giderleri kapsamaktadır?
3) 30 Ağustos 2009-24 Ağustos 2011 tarihleri arasında kaç futbolcu transfer edilmiştir? Bu oyuncular takımla hangi tarihte anlaşma imzalamıştır? Takımdan sözleşme bitiş tarihi itibarıyla ayrılma tarihleri nedir? Bu oyuncular için kulüplerine ödenen bonservis bedeli nedir? Oyunculara ödenen transfer ücreti nedir? Bu transferler nedeniyle MKE Ankaragücü Spor Kulübü’nün halen borçlu olduğu kulüp ya da oyuncu var mıdır? Bu kulüp ve oyunlar ile borç miktarı nedir?
4) MKE Ankaragücü Spor Kulübü Derneği yönetim kurulunda görev yapmadığı halde kulüpten alacağı olan özel kişilik var mıdır? Kimlerdir? Alacak miktarları ve borcun kaynağı nedir?
5) MKE Ankaragücü Spor Kulübünün Süper Lig’den düşmesinin Ankara ekonomisini ve tanıtımını olumsuz etkileyeceği bilinmektedir. Bununla ilgili tahmini rakam nedir?
6) Türkiye Futbol Federasyonu’nun futbolda şike, usulsüzlük ve yolsuzluk iddiaları konusunda gösterdiği hassasiyet bilinmektedir. Bu hassasiyet neden Ankaragücü için gösterilmemektedir? Bunu engelleyen siyasi bir güç mü vardır?
7) Medyada özellikle son günlerde MKE Ankaragücü Spor Kulübü’nün 30 Ağustos 2009-24 Ağustos 2011 tarihleri arasında görev yapan yönetim kurulunun şaibe, usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarına ilişkin haberler geniş olarak yer almaktadır. MKE Ankaragücü Spor Kulübü’nün söz konusu dönemine ilişkin kulüp başkanı ve yöneticileri hakkında neden soruşturma açılmamaktadır?
8) MKE Ankaragücü Spor Kulübü Derneği’nin ilamsız takip yoluyla bir günde yaklaşık 35 milyon TL borçlandırıldığı iddiası doğru mudur? Alacaklıların aynı gün aynı icra dairesine başvurduğu ve konuyu aynı avukatın takip ettiği iddiası doğru mudur? Kulüp yönetimi tarafından bu borçlara neden itiraz edilmemiştir? Ankaragücü hile yoluyla mı borçlandırılmıştır? Bu konuda soruşturma açılması düşünülmekte midir?
9) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın başkanlık yapmadığı halde, Ankaragücü’nün mali ve sportif durumu ile ilgili sürekli açıklama yapmasının nedeni nedir?
10) MKE Ankaragücü Spor Kulübü Derneği’nden alacaklı olan özel ya da tüzel kişiliklerin Ankara Büyükşehir Belediyesiyle iş ilişkisi var mıdır? Bu özel ya da tüzel kişiliklerin 30 Ağustos 2009-24 Ağustos 2011 tarihleri arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları herhangi bir ihale, iş, proje var mıdır?
11) Ankaragücü A.Ş. adında bir şirket kimler tarafından kurulmuştur? Bu şahısların sahip ya da ortak oldukları ticari yapıların Ankara Büyükşehir Belediyesi ya da yöneticileri ile her hangi bir ticari ilişkisi var mıdır?