Nazlıaka Cinsiyetçi Sözlere Açtığı Davayı Kazandı

Tarih : 16 Ekim 2017

Nazlıaka “Kelepçeli – Kırbaçlı Fantezi” Sözlerine Açtığı İlk Davayı Kazandı

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Anayasa görüşmeleri esnasında Meclis kürsüsüne kendisini kelepçeleyerek demokratik hakkını kullandıktan sonra bazı kişiler bu eylemle ilgili çok çirkin imalarda bulunmuştu. AKP yanlısı olan bu kişilere karşı kadın örgütleriyle birlikte dava açan Nazlıaka, ilk davayı kazandı.

Kanal A’da “Perde Arkası” programını yapan Talat Atilla “kelepçeli - kırbaçlı” sözleri için Nazlıaka’ya 5.000TL tazminat ödeyecek. Aylin Nazlıaka’nın eylemine “cinsel fantezi” benzetmesini yapan Talat Atilla için Nazlıaka’nın avukatı Gökhan Candoğan şöyle dedi: “Müvekkilimin cinsel kimliği üzerinden kendisini aşağılamaya dönük bu sözler hakaret niteliğindedir. AİHM’in siyasetçilerin itibarının korunmasına ilişkin kararları da gözetilerek gerekli cezanın verilmesini talep ediyoruz.”

Konuya ilişkin açıklama yapan Nazlıaka ise şunları söyledi:

“Ben bir siyasetçiyim ve elbette eleştiriye açığım, ancak Talat Atilla tarafından söylenen sözler nerede, kime söylerseniz söyleyin cinsel bir gönderme içermektedir, eleştiri sınırlarını aşan ve kadın kimliğini hedef alan niteliktedir. Benim anayasa görüşmeleri esnasında yaptığım eylem son derece meşrudur. Demokratik hakkımı kullanarak rejim değişikliğine hayır diyenlerin Meclis’teki sesi olmaya çalıştım. Aynı eylemi bir erkek vekil yapsaydı, asla böyle çirkin laflar etmezlerdi. Kelepçeli eylemi kendi hayal dünyasıyla kırbaçlı eylem olarak yorumlayan bu zihniyet, kadın kimliğini aşağılamaya ve kadına yönelik şiddeti arttırmaya hizmet etmektedir. Bu kişilere İstanbul Sözleşmesi’nin “söylemsel başta olmak üzere her türlü düzlemde gerçekleştirilen ayrımcılığın şiddet doğurduğu” maddesini hatırlatmak isterim. Her söz sahibine aittir. Bu çirkin sözleri kendine yakıştıranlar, kadına şiddetin bir türü ve ilk aşaması olan sözlü şiddete hizmet ettiklerinin farkına varsın diye bu davaları açtım.

Siyasi hayatım boyunca gazetecilere dava açmamaya özen gösterdim, ancak bu kişi daha önce de hakkımda gerçek dışı haber yaparak partimden ihraç edilmeme neden olan süreci başlatmıştı. Bugün Cumhuriyet ve Sözcü gazetesinin onurlu gazetecileri cezaevindeyken, gazeteci kılığında yalan yanlış haberlere imza atanlar, iftira ve hakareti maharet sayanlar en çok bu camiaya zarar vermektedir.”

 

 

Neler Olmuştu?

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Meclis Genel Kurul’unda Anayasa değişikliği görüşmeleri esnasında demokratik hakkını kullanarak eylem yapmış ve kendini Meclis kürsüsüne kelepçelemişti. Genel Kurul’a hitaben “sizleri Atatürk Cumhuriyet’ine sahip çıkmaya davet ediyorum” diyen Nazlıaka, erkek vekillerin talimatı ile AKP’li kadın milletvekillerinin saldırısına uğramış, Şafak Pavey ve Pervin Buldan başta olmak üzere birçok kadın vekil şiddete maruz kalmışlardı.

Eylemin ardında kadın örgütlerinin de katılımıyla önce AKP’li kadın milletvekilleri hakkında dava açan Nazlıaka, eylemine cinsel fantezi imalarında bulunan Fuat Uğur, Ömer Turan ve Talat Atilla hakkında da davacı olmuştu. Fuat Uğur ve Ömer Turan ile ilgili dava dosyaları ise hala incelemede.