Nazlıaka'dan Kelepçeli Eylem Açıklaması

Tarih : 19 Ocak 2017

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Türkiye ve dünya kamuoyunda yankı getiren "kelepçeli eylem" hakkında açıklama yaptı. 

"Tek adam diktasına, Cumhuriyet değerlerinin yok edilmesine, Meclis'e kelepçe vurulmasına karşı direndim" diyen Nazlıaka, amacının vicadanklara seslenmek olduğunu ve eylemin bu anlamda başarıya ulaştığını söyledi. Nazlıaka'nın açıklaması şu şekilde: 

"Bugün Meclis tarihinde bir ilki yaşadık. TBMM'de ilk kez bir partinin kadın vekilleri, diğer kadınlara şiddet uyguladı. Yapılan vahşeti, şiddetin dozunu az önce görmüş bulunuyoruz. Ben demokratik bir hak olarak tanımlanan eylem yapma hakkımı kullanarak, Türkiye ve dünya kamuoyuna mesaj vermek istedim. Kahramanlık tarihi yazan bir ülkenin, milletin Meclis'nin tek adam gölgesi altında kelepçe vurulmasına tepki göstererek kendimi Meclis kürsüsüne kelepçeledim. Amacım vicadanlara seslenmekti ve bu amacın başarıya ulaştığını düşünüyorum. 

Ancak farklı seslere tahammülü olmayanlar bu eylemde benimle birlikte olan, bana destek veren diğer arkadaşlarıma ve bana saldırdı. Bundan daha vahimi ise bu saldırının AKP'li erkek vekillerin talimatlarıyla, kadın vekiller tarafından gerçekleşmiş olmasıdır. Yaşananlar, Başkanlık sisteminin bu ülkede ne tür tramvalara neden olacağının açık göstergesidir. Ülkenin gündemi terör, güvenlik sorunu, işsizlik iken tek derdi Başkanlık olanlardan ancak bu beklenirdi. 

Eylemin bir diğer nedeni ise, uzun süredir MHP tabanından aldığım mesajı Meclis'e iletmekti. Bu nedenle özellikle Sayın Devlet Bahçeli'ye ve Anayasa oylamalarında 'evet' oyu kullanan MHP Milletvekilleri'ne seslendim. Ülke açık açık uçuruma sürüklenirken MHP'nin bu sürece destek olması, vicdanı olan hiç kimsenin kabul edebileceği bir tutum değil. Bir nevi MHP tabanının sesini de duyurmuş olduğumu düşünüyorum. 

Buradan bir kez daha bu direnişimde benimle birlikte olan ve yaralanan Şafak Paey, Pervin Buldan, Burcu Çelik'e bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. 

Buradayız, korkmuyoruz, korkmayacağız..."