Nazlıaka Eğitim - İş Genel Kurulu'na Katıldı

Tarih : 06 Ağustos 2017

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka 5. Olağan Eğitim - İş Genel Kurulu'na katıldı. 

Terör örgütü tarafından katledilen Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz'a atfedilen Genel Kurul'da konuşan Nazlıaka şunları söyledi: 

“Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir” diyen Bakir Baykurt’un yetiştirdiği değerlerle yola çıkan Eğitim- İş’in 5. Olağan Genel Kurulu’nu selamlıyorum.

Değerli mücadele arkadaşlarım;

Ülkemiz ne yazık ki 15 yıldır kör bir karanlığın içine sokulmak isteniyor. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ve O’nun devrimleriyle kavgalı olanlar bu karanlığı en çok eğitim alanında büyütmeye ant içmiş durumdalar. Bizim de Meclis aracılığıyla sık sık dile getirdiğimiz gerici uygulamalar bugünümüzün ve geleceğimizin mimarları olan gençliği hedef alıyor. Ensarlaşan bir eğitim politikası ile dindar – kindar ayrımıyla geleceği şekillendirmeye çalışan AKP iktidarı bir ülkenin temel taşlarından olan eğitim sistemini de yapboza çevirdi. 15 yıllık iktidarında 6 kez Milli Eğitim Bakanı değiştiren AKP’nin eğitim karnesi de ülke yönetimi gibi “kırıklarla” dolup taşıyor. “Cihat bilmeyenin matematik öğrenmesine gerek yok” diyen cehalet, evrimi müfredattan çıkararak yerine gencecik zihinleri dayatmalarla boğan zihniyet hiç şüphesiz aynı kırık karne ve gerici eğitim politikasının ürünüdür.

Eğitimde gericileşme hamlesinin mihenk taşını oluşturan 4+4+4 sistemi bugün aslında konuşmuş olduğumuz pek çok başlığın da dizayn edildiği günlerdi. Erken yaşta evliliklerin ve çocuk işçiliğin önünü açan bu yasadan sonra okulsuz bırakılan kız çocuklarının ne kadar vahim oranlara ulaştığını gördük. Eğitim sisteminin AKP eliyle tarikatlara teslim edilmesinin en yaralayıcı örneğini ise ne yazık ki Aladağ’da tarikat elinde bulunan yurtta yanarak hayatını kaybeden o kızlarımızda gördük. 15 Temmuz hain darbe girişiminde sonra ise adeta bir muhalif avına dönüşen süreç yine en çok eğitim alanında yaşanan hukuksuzluklarla kendini gösterdi. Nitekim Mart 2017 tarihli Eğitimde Faaliyet Raporu verilerine göre KHK’ler sonrasında 4 bin 504 akademisyen ve bin 96 personel olmak üzere 5 bin 600 çalışan ihraç edildi. Bununla birlikte keyfi uygulamalar eğitim emekçilerinin işlerine, aşlarına göz dikildiğini kanıtladı. Yanı başımızda “işimizi geri istiyoruz” diyerek direnişe başlayan iki eğitimci aynı zihniyetin zulmüne maruz kaldı.

Biz bugün burada yalnız AKP zulmüyle değil, aynı karanlıktan beslenerek gencecik bir öğretmen Necmettin Yılmaz’ı aramızdan koparan terörle hesaplaşmak için de toplandık. Biz bugün burada öğretmensiz bırakılan çocukların, okulsuz bırakılan köylerin, öğrencine kavuşamayan binlerce öğretmenin hesabını sormak için de buluştuk. Taşımalı eğitim zulmü ile her gün eğitim almak için kilometrelerce yol kat eden o küçücük bedenler de bizim mücadele başlığımız! Çalınan sorularla emeği yok edilen, “kindar –dindar” diyerek ayrıştırılmaya çalışılan, imkansızlıklar nedeniyle eğitim hayatını sonlandırılan binlerce öğrenci de bugün bu Genel Kurul’da muhakkak anılacak.

Bugün bizler için mücadelenin ve kararlılığın pekiştiği bir gün. Ensar protokolü ile eğitimi tecavüzcülere teslim edenlerle hesaplaşma günü. Bugün Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ve onun sayesinde yetiştirilen aydınlığın bir kez daha “biz varız ve mücadeleye hazırız” deme günü. Bu nedenle bu anlamlı güne emeği geçen herkesi yürekten selamlıyor; Başöğretmenimizin neferlerine verimli bir Genel Kurul diliyorum.

Laik, bilimsel ve eşit eğitimin sağlandığı aydınlık bir Türkiye için mücadelemiz sürecek! Yanıp kül bir avuç kül olmasınlar diye çocuklarımıza; geleceğimizi kendi “dogmalarıyla” yetiştirmeye niyetli olanlara karşı laikliğe, bilime sahip çıkmaya ve aydınlığın mücadelesini büyütmeye devam edeceğiz!"