Nazlıaka: " Elinizi Ata'nın Mirasından Çekin"

Tarih : 17 Eylül 2015

Genel Başkan Yardımcısı Günaydın ve Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka parlamentoda düzenledikleri basın toplantısında, Gazi Yerleşkesi’nin birinci derece sit alanı olmaktan çıkartılarak, üçüncü derece yerleşmeye açık arazi haline dönüştürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulunarak Gazi Yerleşkesi’ne fidan dikti.

Ankara Milletvekili Nazlıaka söz konusu yerleşkenin hem Mustafa Kemal Atatürk’ün hem de İsmet İnönü’nün ağaç diktiği bir yer olduğunu belirtti. Gazi Yerleşkesi’nin 17 Haziran 2011 tarihinde birinci derece sit alanı olmaktan çıkartılarak, üçüncü derece sit alanına dönüştürüldüğünü belirten Nazlıaka, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son dönemlerde basına yansıyan açıklamalardan anlaşılıyor ki buranın başbakanlık kampüsüne dönüştürülmesi gibi bir plan, proje vardır. Burası Ankara’nın akciğeri, aynı zamanda ormancılık kültürünün de hafızası. Buraya yönelik olarak yapılacak bir değişim, dönüşüm aslında cumhuriyetin bir sembolüne de yapılan bir saldırıdır diye görüyorum ben. Onun için Gazi Yerleşkesine sonuna kadar sahip çıkacağız.”

Fidan dikiminin ardından açıklamada bulunan Günaydın, yerleşke içerisinde Orman Genel Müdürlüğü ve Ankara Orman Bölge Müdürlüğünün çalışma binalarının yer aldığını hatırlattı. Söz konusu bölgenin ”Ankara’nın en kullanışsız yeri iken yıllarca süren uzun uğraşlar ve Atatürk’ün bizzat satın alarak, emek harcayarak cennet haline getirdiği bölgeye dönüştüğünü” belirten Günaydın, şunları söyledi: ”Gazi yerleşkesi Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisinde değil. Dolayısıyla ‘vasiyetnamenin sınırları içerisine girmez’ demek, Atatürk Orman Çiftliği’nin doğal bütünlüğüne saldırmak anlamına geliyor. Biz bu alandaki hem hukuki mücadelemizi hem de meşru mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Türkiye’de yerleşke yapmak için çok farklı yerler bulunabilir, Atatürk Orman Çiftliği’nin dokusuna zarar vermek, aynı zamanda cumhuriyete zarar vermek anlamına gelir.”

-“Gazi yerleşkesi hedef tahtasına konulmuştur”

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, “Gazi yerleşkesi hedef tahtasına konulmuştur. TOKİ’nin mimari anlayışına bırakılmıştır. TOKİ, Atatürk’ün mirasını da yok edecektir. 1924 yılında Gazi Çiftliği “yeşil bir başkent” fikriyle gerçekleştirilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk vasiyetinde, arazinin güzelleştirilmesini istemiştir.” şeklinde konuştu.

Nazlıaka, Gazi Yerleşkesi’ne bu düzenlemenin ardından ne yapılacağı ve basında yer aldığı gibi Başbakanlık Kampusuna dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği konusunda, hükümetten net bir yanıt alamadığını, sürekli olarak “şu an için böyle bir şeyin düşünülmediği” ne yönelik bir cevap aldığını söyledi.