Nazlıaka: "Çocuk Yaşta Evlilikler Her Hangi Bir Yolla Meşrulaştırılamaz!"

Tarih : 26 Temmuz 2017

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, müftülere nikah yetkisi verilemesini öngören yasa tasarısını sert sözlerle eleştirdi. Çocuk gelin ayıbına hizmet edecek yasa tasarısı ile ilgili Nazlıaka tarafından yapılan açıklama şu şekilde: 

AKP Kendi FETÖ’sünü Yaratmaya Devam Ediyor!

Değerli basın mensupları;

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra laiklik vurgusu bir kez daha güçlü şekilde dillendirilmişti. Bu kanlı günün sorumlusunun din merkezli cemaat yapılanmaları olduğu iktidar tarafından da itiraf edilerek açığa çıkmıştı. Ancak aradan geçen bu 1 yılda iktidar partisinin tavrı, dini kullanarak siyaset yapan suç örgütlerinin ülkemizin başına açtığı belalardan ders almadığını gösteriyor. Paralel yapılanmanın yerine kadrolaşan kimi gruplar her gün boy gösterirken, iktidarın bu gerçeğe gözünü kulağını kapattığı ortadadır. Sakarya Valisi’nin koltuğu cemaat üyelerinin sloganlarıyla devralması, eğitim müfredatının gericileştirilmesi, okul öncesi çocuklara dayatılan kimi öğretiler ve son olarak “imamlara nikah hakkı verilmesi” bu iddialarımızı doğrular niteliktedir.

Erken yaşta evlilikler ülkemizin kanayan yaralarından biridir. Bir gece yarısı operasyonu ile “tecavüzleri AKlama yasası” geçirmeye çalışan karanlık zihniyet, bu kez Meclis yoluyla yapamadığını imamlar yoluyla yapmaya çalışmaktadır. Çocuk evlilikler sıralamasında Avrupa ikincisi olan ülkemiz, bu ayıptan derhal kurtulmak zorundadır. Bunun yanı sıra Meclis’e sunulan bu yasa laikliğe vurulan büyük bir darbedir. Müfredat değişiklikleri ile eğitimi yozlaştıran, ağzını her açışında kadın düşmanlığını açık eden AKP’nin hedefi yine kadınlardır. Gerici politikalar kadınları öldürmekte, yok saymakta ve ötekileştirmektedir. Vahim olan ise bu politika iktidar tarafından ilmek ilmek işlenmektedir.

Buradan bir kez daha uyarıyoruz: Kadınları sizin karanlığınıza, imamlar eliyle kurmaya çalıştığınız erken evliliklere kurban ettirmeyeceğiz. Laikliği mücadele ederek kazanmış ülkemizin kadınları, bu iddiasından bir gün bile vazgeçmeyecektir! Hepimiz adım adım din devleti kurmaya çalıştığınızın bilincindeyiz. Ancak yakın tarihten çıkarmayı unuttuğunuz bir ders var: Dini siyasete alet eden her düşünce kaybetmeye mahkumdur!

K A Y B E D E C E K S İ N İ Z!