Nazlıaka Sarıyar'a Gitti

Tarih : 25 Mart 2016

Nallıhan Ankara’nın yaklaşık 30 bin nüfusa sahip bir ilçesi. İğne oyalarıyla ünlü olan ve dünyaya açılan Nallıhan ne yazık ki gerekli desteği kendi belediyesinden görememiş.Bütün Şehir Kanunu ile birlikte ilçe belediyesinin pek çok yetkisi Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Bu durum da pek çok sıkıntıyı beraberinde getirdi.

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka Nallıhan ilçesine giderek sorunları yerinde dinledi. Nazlıaka, “Nallıhanlı vatandaşlar ilçelerinin hızla göç vermeye başlamasından şikayetçi. Bunun nedenini işsizlik olduğunu belirtiyorlar. Termik santral özelleştirildikten sonra ücretler bir hayli düşmüş. Bu da doğrudan geçim sıkıntısını, bir yandan işsizliği ve esnafı vurmuş durumda. Belli ölçülerde tavukçuluk yapılmaya başlanmış. Ancak bu alanda da yeterli teşvik verilmemiş” dedi.

Askerlik şubesinin de yaklaşık 3 yıl önce kaldırıldığını belirten Nazlıaka, “Nallıhan’da hastanenin kardiyoloji servisi kapatılmış. Yani resmen Nallıhan’ın kalbi durmuş” dedi.

Nazlıaka daha sonra Nallıhan’ın eski beldesi olan ancak Bütün Şehir Kanunu ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı mahalle konuma düşen Sarıyar’a gitti. Belde belediyesi kapatıldıktan sonra Sarıyar’ın sorunları çığ gibi büyümüş. Daha önce 2 bin kişinin yaşadığı beldenin mahalle olduktan sonra nüfusunun 700’e düştüğünü söyleyen Nazlıaka Sarıyar’daki olumsuzlukları şöyle anlattı:

“Sarıyar’da 18 yaşının altında sadece 80 kişi var. Bu nedenle bir kaç sene önce lise kapatılmış.  Bu yıl da ilkokul kaydı yapılmadığı için ilkokulu kapatmışlar. Öğrenciler her gün 30 kilometre uzaklıktaki Nallıhan’a gitmek zorunda kalıyor. Bir sağlık olacağı var ama doktor yok. Doktor yalnızca Perşembe günleri geliyor. Vatandaşlar sabah gelen doktorun öğleye doğru gittiğini söylüyorlar. Hemşire yok. Ambulans yok. Acil durumluk bir hastanız olsa yapacak hiçbir şeyiniz yok. Eliniz kolunuz bağlı gelecek ambulansı bekleyeceksiniz. Ayrıca Sarıyar’da sık sık elektrik kesiliyor. Oysaki elektrik üretilen Sarıyer baraj beldenin hemen yanında bulunuyor. Trajikomik bir durum”  

“Burada ayrıca itfaiye sorunu da var. Vatandaşlar son 6 ayda yaklaşık 20 yangın çıktığını, itfaiye olmadığı için bütün yangınların ciddi mal kayıplarına neden olduğunu söyledi. En son Aski’nin ardiyesi olarak kullanılan bir yer yanmış.”

“Sarıyar’da iki park var. Bunların isimleri Atatürk ve Salih Öğretmen Park’ı ile Cumhuriyet Parkı. Bu parklar vatandaşların kendi arazilerini bağışlamasıyla yapılmış. Ama parkların adları bir günde kaldırılmış. Nedeni ise belli değil. Belediye Meclisi’nde böyle bir karar alınmamış. Parkların isimlerinin bulunduğu tabelalar ise depoya atılmış.”

Nazlıaka bütün bu sorunları Meclis’e taşıyacağını belirterek, “Ankara’nın yanı başında bulunan Sarıyar Mahallesi’nin sorunları Türkiye’de kapatılarak mahalle yapılan bütün beldelerimizin ortak sorunlarıdır. Bütün Şehir Kanunu bunu yapanların ellerinde patlamıştır. Bu kanun çıkmadan önce yaşanılacak sorunları defalarca dile getirdim. Bir kere bile dediklerimize kulak asmadılar. Şimdi de sonuç ortada;  Sarıyar adeta unutulmuş bir mahalle konumunda. Siyasi iktidarın yanlışlarını vatandaşlar ödemektedir. Kırsaldaki tüm kaynaklarımız heba olmaktadır” dedi.