Nazlıaka, Uluslararası "Modernleşme ve Kadın" Konferansı'na Katıldı

Tarih : 17 Eylül 2015


CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, uluslararası “Modernleşme ve Kadın” Konferansı’nda konuşmacıydı.

Türkiye’de Cumhuriyet aydınlanmasının en önemli görünürlüğünün kadının özgürleşmesi olduğunun altını çizen Ankara Milletvekili Nazlıaka, “Laiklik ilkesi kadının özgürlüğünün de teminatıdır.

Eğitim hayatında, karar mekanizmalarında ve iş hayatında yer alan kadın sayısı arttıkça toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanabilir. Bugün ülkemizde kadınlar şiddete maruz kalmaktadır, kadın cinayetleri her geçen gün artmaktadır. Kadınlar eve kapatılmak istenmektedir; kaç çocuk sahibi olmaları gerektiği sürekli dikte edilmektedir. Bedeni üzerinde kendi kararını vermesine bile tahammül edilememektedir. Kadınlar olarak mücadelemizi bu zihniyeti yenene kadar devam ettireceğiz” diye konuştu.

Konferansa katılan diğer isimler ise şöyle: Romanya Veliahtı Prenses Margarita, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Eşi Odeta Nishani, Makedonya Cumhurbaşkanı Eşi Maja Ivanova, Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, İsviçre İstanbul Başkonsolosu Monika Schmutz Kırgöz ve Kosova Başbakan Yardımcısı Mimoza Kusari Lila, Azerbaycan Kadın Gazeteciler Birliği Başkanı Sevil Yusifova, Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sema Kendirci, AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık.