Nazlıaka, Yalan Habere Karşı Açtığı Davayı Kazandı

Tarih : 21 Ekim 2016

Aylin Nazlıaka Yalan Habere Karşı Açtığı Davayı Kazandı

Nazlıaka tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:

"Beni Atatürk’e hakaret etmekle suçlayan, şahsımı ve partimi yıpratmayı amaçlayan, her yönüyle gerçek dışı ve yalan haberi yapan şahıs tazminat ödemeye mahkum edildi.

Partimden ihracıma giden süreci hazırlayan bu yalan haber, basında yer alan diğer habere de kaynak olmuştur. Bu gerçek dışı haber ilerleyen günlerde tetikleyici bir etkiyle algı operasyonuna dönüştürülmüştür. Yalan dörtnala gider, gerçek adım adım yürür, fakat yine de vaktinde yetişir. Bu yalan haber nedeniyle tüm benliğimle bağlı olduğum partimden ihraç edildiğim için çok üzgünüm. Oysaki ben bu zamana kadar ne partimi tartıştırdım, ne de haberdeki asılsız eylemi gerçekleştirdim. Bu gerçeğin ortaya çıkmış olması benim için bir nebze de olsa teselli olmuştur.

Her zaman basın özgürlüğünü savunan biri oldum. “Gazetecinin kalemi tutulmaz” ilkesini savundum. Basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmak amacıyla parlamentoda birçok çalışma yürüttüm. Ancak kasıtlı olarak yalan haber yapanlarla da mücadele etmek gerekir; çünkü bu şahıslar gazeteciliğin itibarını ve güvenilirliğini de zedelemektedir. Aynı zamanda halkın doğru haber alma hakkını da gasp etmektedir. Tam da böyle bir olayın somut örneği olan bu davadan alacağım tazminatı gazeteciliğin onurunu korumak için mücadele eden Gazetecilere Özgürlük Platfomu’ na bağışlayacağım.

Bu dava onurlu gazeteciliğin simgelerinden olan Ahmet Taner Kışlalı’nın ölüm yıldönümünde sonuçlandı. Kendisini bu vesileyle bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum."