Tacize Yer Yok!

Tarih : 16 Mayıs 2017

Aylin Nazlıaka "Tacize Yer Yok" kampanyasına destek oldu. Nazlıaka tarafından kampanyaya destek amaçlı yapılan açıklama şu şekilde: 

"Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de kadınların yüzde 92, 2 ‘si toplu taşım araçlarında tacize uğramaktan korkuyor. Bu ne demek derseniz; otobüse, metroya, dolmuşa binen her kadın “acaba tacize uğrayacak mıyım?” endişesi duyar hale geldi/getirildi.
Özgecan Aslan’ın bindiği dolmuşta katledilmesi, her gün basına yansıyan haberler, görüntüler, Ankara’da bir kadının bindiği otobüste tecavüze uğraması sonrasında sapığın “onun da rızası vardı” açıklamaları, kadının otobüse bindiği saati, kılığını, kıyafetini sorgulayan yorumlar ve daha niceleri…
Toplumun yarısını oluşturan kadınları; her gün işe, okula, sevdikleri ile buluşmaya, gezmeye giderken bu kadar korkutmaya, endişelendirmeye kimin ne hakkı var? Kadınlar kaderine razı gelecek, sinecek ve korkacak mıydı? Elbette hayır!
Peki, çözüm ne?
Bilinmeli ki; ne pembe, ne mor, ne siyah otobüs kadınları bu endişeden kurtaracak çözümlerdir. Pembe taksilerle, otobüslerle, kadın – erkek ayrı asansörler, dinlenme odaları ile kadınları tacizden “korumayı” değil, esasında en temel hak olan seyahat hakkını kısıtlıyorlar. Pozitif ayrımcılık gibi görünen bu “negatif” uygulamalarla kadını toplumsal yaşamdan tecrit ediyorlar. Kadın – erkek eşitliğini ve kadının toplumsal yaşamdaki yerini tartıştırıyorlar. Ne yani, kadınlar onlara tahsis edilen taşıtlara binecek ve hayat birden güzelleşecek miydi? Peki ya kadına “kader” diye reva görülen şiddet, yok sayma, ötekileştirme siyaseti ne olacak?
Buradan bir kez daha haykırıyoruz; kadınlar sizin pembe otobüsünüze, mor taksinize, ayrımcı politikalarına sığmaz! Biz değil, kadını ikinci sınıf gören; toplumdan men etmeye ant içen o zihniyetler bu toplumdan temizlenecek! Biz ise inatla özgürlük şarkılarını mırıldanmaya, kadın – erkek hep birlikte aydınlığı kurmak için mücadele etmeye devam edeceğiz!"